S ne příliš profláknutým seriálem „Hemlock Grove“ přišla neméně známější stanice Netflix. A to zajímavým stylem – celou řadu dala veřejnosti k dispozici najednou online. Netflix první řadu vypustila již v roce 2013 a poslední loni. Protože tento seriál nemá v Čechách valného hodnocení, chybí mu možná Váš hlas…
Možná jiný „Bates Motel“ (2013 – dosud), či snad jiná „Invaze“ (2005), případně sloučené „Upíří deníky“ (2009 – dosud) s „Pravou krví“ (2009 – 2014). Přeberte si to, jak chcete, jisté však je, že „Hemlock Grove“ je dalším podivným městečkem, které se stalo trvalým bydlištěm pro evropské přistěhovalce z řad rumunských upírů, cikánských vědem a cikánských vlkodlaků.
Kde ale vůbec vzal lidový folklor spojitost vlkodlaků s cikány? Mělo jít o cikánské prokletí, které se však v praxi aplikovalo spíše na jinou než svou rasu. V tomto případě tak jde přesněji o dědičné stigma. Ostatně, přílišnou hlavu a patu v tomto seriálu nehledejte, autor knihy Hemlock Grove, plodný Brian McGreevy, byl totiž v době tvorby snad na vesmírném tripu. Jak jinak si totiž chcete vysvětlit vědu znásilněnou mytologií, vědeckou možnost reinkarnace, či dokonce upíry, kteří umírají na rakovinu?
Samotnou vsuvkou v podobě vědy, se Hemlock Grove stal naprostým science fiction, jelikož tradiční folklor je sice schopen pojmout lykantropii jako lidské onemocnění i vampyrismus, který má své kořeny u projevů anémie, u exhumace tlejících těl s jejich „živými“ projevy, případně u pohřbení zaživa, „semenící mimozemský rejnok“ exhibovaný v lidském těle je však na mytologickou školu již trochu moc. Natož pak věda, která se snaží z nemrtvých (všimněte si, jak tragicky to zní) udělat nemrtvé. Když už svět nemá jistotu v nesmrtelnosti zla v podobě krvelačných nadpřirozených bytostí, tak v čem ještě tedy ano? …
- Lights Out / Zhasni a zemřeš / Nezhasínaj! - 23.8.2016
- Pět nejcennějších Funko hraček - 18.8.2016
- Jeruzalem - 7.8.2016